Urmărește topicul Adevarata zi:Sambata sau duminica

Postează răspuns
Prima paginaUltima paginaRaspunsuri: 43
Vizualizări: 937
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 2
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1310-adevarata-zi-sambata-sau-duminica]Adevarata zi:Sambata sau duminica[/url]
Kiwi
-Kiwi -
si restul ? pai la voi e mult mai grea pocainta daca lipsiti asa mult de la bis ..cu cat stai mai mult in cuvantul lui Dumnezeu cu atat nu are timp satana sa te ispiteasca nu?? Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
Pavel vorbea in sinagoga in fiecare zi de Sabat si indupleca pe iudei si pe greci. (Fapt.18:4)
Cand au iesit afara, Neamurile i-au rugat sa le vorbeasca si in Sabatul viitor despre aceleasi lucruri. (Fapt.13:42)
In Sabatul viitor, aproape toata cetatea s-a adunat ca sa auda Cuvantul lui Dumnezeu. (Fapt.13:44) despre care sabat viitor le vorbea pavel neamurilor? Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
ok hai ca iti pun un articol si te rog sa il citesti cu atentie foarte mare atentie da??? si sa imi raspunzi daca ai ceva de zis..d ar reper sa il citesti cu atentie Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
si eu te respect adica pe toti .. cat priveste acest subiect te-am rugat sa citesti articolul meu ziaud e odihna il poti gasi pe profil la mine la blog emy dani .. .. e doar un articol si incelas timp o itrebare pt tine ast un rsapuns Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
ok haio sa o luam cu inceputul .. daca esti un om a lui Dumnezeu inseamna ca crezi, ca biblia toata este insuflata de Duhul sfant.. da??? sau nu??? .. deci acolo in articolul ala scria asa.. Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău, care te-a scos din țara Egiptului, din casa robiei.”(Iesire 20, 2) Cele zece porunci erau adresate EXCLUSIV evreilor ! “Sa pazeasca Fiii lui Israel sambata, praznuind ziua odihnei din NEAM IN NEAM , ca un legamant VESNIC. Si sa fie aceasta SEMN VESNIC intre Mine si Fiii LUI ISRAEL ” (Iesire 31,16-17). Sabatul a fost dat poporului Israel în mod specific, niciodată Bisericii Crestine. Cerinţele specifice pentru ţinerea Sabatului erau foarte stricte. O persoană aflată sub autoritatea Sabatului nu îşi putea părăsi casa sau locul… “nimeni să nu iasă de la locul său în ziua a şaptea“(Iesire 16,29). Nici macar aprinderea focului nu era “tolerată”… “in ziua odihnei să nu faceţi foc în toate locaşurile voastre“(Iesire 35,3). Nimeni nu lucra de Sabat… ”să nu faci în ziua aceea nici un lucru” (Deut.5,14). Iar dacă o persoană încalcă Sabatul, merita o singură pedeapsă, moartea… ”Păziţi deci ziua de odihnă, căci ea este sfântă pentru voi. Cel ce o va întina, acela va fii omorât.”(Ieşirea 31, 14) acuma tu tii ziua a saptea asa cum este scris in toata biblia ca probabil o crezi ca este insuflata de Duhul sfant nu?? cu referile la cele cu rosu.. asta vreau sa stiu tu sau cei de la cultul baptist tineti asa cum e scris inclusiv cele cu rosu ca mai sunt si zice si despre mancaruri si acolo aveam de discutat? Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
ok in mare parte ai deviat subiectul :) .. dar in fine sa fiu mai explicit .. aceste porunci la care sabat se refera daca tu nu le tii asa cum zice biblia ca doar o crezi nu?? Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău, care te-a scos din țara Egiptului, din casa robiei.”(Iesire 20, 2)nimeni să nu iasă de la locul său în ziua a şaptea“(Iesire 16,29)in ziua odihnei să nu faceţi foc în toate locaşurile voastre“(Iesire 35,3).să nu faci în ziua aceea nici un lucru” (Deut.5,14). Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
unde scrie ca puteau iesi din casa si sa tina sabatul?? daca legile sunt foarte clare nici un lucur nu aveau voie sa faca nici macar focul :) Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
da am inteles ca o singura zi de odihna .. pe care voi o numiti sabat ca sabat e una si zi de odihna e alta la noi.. sabat erau pt cei din robie care aveau acele legi cu rosu pe care ti le-am enumerat si ei le tineau cu sctictete poate le tin si acum .. si noi tinem o zi de odihna care vrem noi ca avem si cuvantul nimenis a nu va judece la o zi de odihan sau de sabat ceva de genu .. coloseni pare-mi-se..... acum tu daca tii sabatul il tii asa cum scrie in biblie sau tii sabatul doar asa dar nu respecti acele legi ... dece pt ca acele legi sunt pt sabat strict nu e clar ? Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
noi traim ca apostolii pt ca ne este mai usor dar macra traim ca ei .. face frangerea paini in prima zi obiceiul lor.. si multe altele spalarea picioarelor etc... dar tu daca tii sabatul tre sa tii si legile acelea cu rosu enumerate nu e logic ca tii sabatul ca si ei tineau sabatul tot dupa acele legi Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
O eroare obişnuita în discuţiile legate de respectarea zilei de Sabat este conceptul că Sabatul era ziua de închinare. Grupări precum Adventiştii de Ziua a Şaptea susţin că Dumnezeu cere ca serviciul de biserică să fie ţinut sâmbata, în ziua Sabatului. Nu aceasta era porunca Sabatului. Porunca Sabatului constă în a nu lucra în ziua Sabatului (Exod 20:8-11). Nicăieri în Scriptură ziua Sabatului nu este poruncită pentru a fi zi de inchinare. Totuşi, evreii în Vechiul, Noul Testament şi în zilele noastre folosesc Sabatul drept ziua de închinare, însă nu aceasta era esenţa poruncii Sabatului. În cartea Faptele Apostolilor ori de câte ori sunt stabilite adunări în ziua Sabatului, ele sunt adunări ale iudeilor şi nu ale creştinilor. ok acuma tu ori tii obiceiul li Isus ori al evreilor ca tu mergi sambata la bis nu?? Optiuni postare ®
|
Pagina 4 din 5
Sari la pagina:

Eroare!

Topicul este inchis, deci nu se poate posta!
Distribuie pe: facebook | twitter | linkedin | myspace | email
Forum >> Culte >> Topic Adevarata zi:Sambata sau duminica >> Urmărește topicul Adevarata zi:Sambata sau duminica | pagina 4 | FiiLumina
meniu prim
"Spui că iubești ploaia, dar folosești umbrela când mergi prin ea. Spui că iubești soarele, dar cauți umbra când strălucește. Spui că iubești vântul, dar închizi fereastra când bate. De aceea sunt speriat când spui că mă iubești."
~ Bob Marley ~