Urmărește topicul Adevarata zi:Sambata sau duminica

Postează răspuns
Prima paginaRaspunsuri: 43
Vizualizări: 938
Membrii abonați 1
Membrii respondenti: 2
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/1310-adevarata-zi-sambata-sau-duminica]Adevarata zi:Sambata sau duminica[/url]
Kiwi
-Kiwi -
Când se adunau primii creştini? Faptele Apostolilor 2:46-47 ne dă răspunsul: “Toţi împreună erau nelipsiţi de la Templu în fiecare zi, frângeau pâinea acasă, şi luau hrana, cu bucurie şi curăţie de inimă. Ei lăudau pe Dumnezeu, şi erau plăcuţi înaintea întregului norod. Şi Domnul adăuga în fiecare zi la numărul lor pe cei ce erau mântuiţi”. Dacă era o zi când creştinii se întâlneau regulat, aceasta era prima zi a săptămânii (duminica noastră) şi nu Sabatul (sâmbăta noastră) (Faptele Apostolilor 20:7; 1 Corinteni 16:2). În cinstea învierii lui Hristos duminica, primii creştini respectau duminica nu ca “Sabat creştin”, ci ca o zi de închinare specială lui Isus Hristos. Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
pt ce lucruri se adunau..?? unul este in cinstea invierii lui isus tu nu cinstesti pe Isus ca a inviat pt tine?? nu este gresită atunci închinarea în ziua de sambată, Trebuie să ne închinăm zilnic lui Dumnezeu şi nu doar sâmbăta sau duminica! Există libertate în Hristos (Romani 8:21; 2 Corinteni 3:17; Galateni 5:1). Dacă un creştin se simte călăuzit să facă aşa, da (Romani 14:5). Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
În primele capitole din cartea Faptele Apostolilor, primii creştini erau predominant iudei. Când Neamurile au început să primească darul mântuirii prin Isus Hristos, creştinii iudei au avut o dilemă. Ce aspecte ale Legii Mozaice şi ale tradiţiei evreieşti, trebuie învăţaţi creştinii dintre Neamuri să asculte? Apostolii s-au întâlnit şi au discutat problema la Conciliul de la Ierusalim (Faptele Apostolilor 15). Decizia a fost următoarea: “De aceea, eu sunt de părere să nu se pună greutăţi acelora dintre Neamuri care se întorc la Dumnezeu; ci să li se scrie doar să se ferească de pângăririle idolilor, de curvie, de dobitoace zugrumate şi de sânge” (Faptele Apostolilor 15:19-20). Respectarea Sabatului nu făcea parte din poruncile la care au căzut apostolii de acord că trebuie date credincioşilor dintre Neamuri. Este de neconceput că apostolii ar fi omis să includă respectarea Sabatului dacă porunca lui Dumnezeu pentru creştini era să păzească ziua de Sabat. Optiuni postare ®
Kiwi
-Kiwi -
sincer imi pare rau daca te-am enervat :( sau altceva ci doar am vr sa clarfic ceva pe care eram sigur .avem atatea trimitrei biblice si am puatea vorbi aici la nesfarsit.. dar pt ca tot ai facut acest topic si tot tu ai vr sa vorbim despre asa ceva eu am ales sa discut cu tine e topicul tau si tu ne-ai intrebat pe noi .. eu am vr sa am un dialog cu tine sa ne invat uni pe alti biblic evident si sa ajungem la un punct comun :) si eu iti multumesc ca ai deschis acest topic pe care o sa il inchid :) Domnul cu tine si cu noi toti :) Optiuni postare ®

Pagina 5 din 5
Sari la pagina:

Eroare!

Topicul este inchis, deci nu se poate posta!
Distribuie pe: facebook | twitter | linkedin | myspace | email
Forum >> Culte >> Topic Adevarata zi:Sambata sau duminica >> Urmărește topicul Adevarata zi:Sambata sau duminica | pagina 5 | FiiLumina
meniu prim
”Vremurile noastre sunt vremea mediocrității, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacității de a te apuca de treabă și a dorinței de a avea totul de-a gata.”
~ Feodor Mihailovici Dostoievski ~