Urmărește topicul Sabatul

Postează răspuns
Raspunsuri: 7
Vizualizări: 1798
Membrii abonați 2
Membrii respondenti: 7
Nu ai postări în acest topic!
BBCode: [url=/forum/topic/278-sabatul]Sabatul[/url]
Vladut
-Vladut -
De ce ei considera sambata sabatul?
Optiuni topic
Danielemanuel
-Danielemanuel -
În ziua a șaptea scrie în Geneza că Dumnezeu și-a sfârșit lucrarea... O intrebare: dacă azi îmi termin lucrul, înseamnă că azi nu am lucrat? Doamne, dă-ne înțelepciune! Optiuni postare ®
Silvian
-Silvian -
Normal, ziua de Duminica este ziua intai a saptamanii. In limba italiana sabato se traduce sambata, insa nu conteaza ziua cand o tinem pentru a o inchina lui Dumnezeu... important e ca sa avem o zi in saptamana... Optiuni postare ®
Silvyu123
-Silvyu123 -
Intr-adevar, Sabatul a fost o zi importanta in legea mozaica! Domnul Isus, ne-a izbavit de sub puterea Legii si a Sabatului! Cine tine o zi, pentru Domnul o tine... Ziua intai a saptamanii este ziua Domnului, pentru inchinare, lauda si partasie! Glorie Tie, Doamne! Optiuni postare ®
Popas
-Popas -
steagPai... sambata e Sabatul dupa Vechiul Testament dar crestinii sarbatoresc ziua intai a saptamanii pentru ca Isus a inviat in prima zi a saptamanii. Important este sa-I dam o zi Domnului! Optiuni postare ®
Maximuss
-Maximuss -
Am sa raspund mai întai întrebarii, voi face apoi un scurt istoric al acestei zile numite SABAT.
Sabath, se pronunță așa cum se scrie, traducând din limba ebraică veche semnificația cifrei 7.

Am sa enumerez cifrele vechi ebraice pentru a va forma o ordine de idei, pentru a putea întelege de fapt legatura dintre aceste cifre si zilele saptamanii.
OAHAED. (1) - DUMINICA
ITHNINE. (2) - LUNI
TALLATAH. (3) - MARTI
ARBAH. (4) - MIERCURI
HAMSA. (5) - JOI
SITHA. (6) - VINERI
SABATAH. (7) -SAMBATA.

Acum vreau sa raspund unor utilizatori ale caror raspunsuri din acest topic nu au nicio legatura cu tema.
Incep prin a face o trimitere la capitolul 22 din Apocalipsa dupa Ioan, versetele 17 si 18. Atentie, unii chiar nu vor da nicio importanta acestei trimiteri, eu am expus-o pentru a ma face înteles.
Sabatul este într-adevar ziua a saptea, zi închinata Domnului.
Legile Mozaicului nu au nicio legatura cu legile Biblice.
Isus a zis: Eu nu am venit sa destram legile, ci sa le întaresc.

Întrebare:
a schimbat Domnul Isus ziua a saptea înlocuind-o cu prima? Ce lege a impus ca duminica sa ia locul zilei a 7-a? Optiuni postare ®
Aurel92
-Aurel92 -
Fraților, studiați va rog frumos, fiți sinceri cu voi și o sa vedeți, rugați-vă înainte sa studiați și Dumnezeu va va deschide mintea. Optiuni postare ®
Alexandruzabulon29
-Alexandruzabulon29 -
Sabatul se tine o zi. 6 zile sa lucrezi, a 7-a sa te odihnești. Optiuni postare ®
Pagina 1 din 1
Răspunsul tău:
Nu ai acces, deoarece nu ești autentificat!
Informații avantaje cont membru autentificat
Distribuie pe: facebook | twitter | linkedin | myspace | email
Forum >> Culte >> Topic Sabatul >> Urmărește topicul Sabatul | FiiLumina
meniu prim
"Mai bine să fie bine decât să fie rău."
~ Logica lu Gâgă ~