Postări membru Rudolfino23 în topicul Viata spirituala cu Dumnezeu

De-a lungul istoriei, Dumnezeu a ales câţiva oameni ca să-i fie prieteni apropiaţi. De exemplu, lehova l-a numit pe Avraam prietenul lui (Isaia 41:8; Iacov 2:23). Despre David, Dumnezeu a spus că era un “om după inima lui”, deoarece era genul de persoană iubită de lehova (Faptele 13:22). De asemenea, lehova l-a considerat pe profetul Daniel un om „preaiubit” – Daniel 9:23.

Dar de ce i-a considerat lehova pe Avraam, David şi Daniel și prietenii săi? Iată ce i-a spus el lui Avraam: „Ai ascultat de glasul Meu” (Geneza 22:18). Aşadar, lehova se apropie de cei care se conformează cu umilinţă cerinţelor Lui. „Ascultaţi glasul Meu, şi Eu voi fi Dumnezeul vostru, iar voi veţi fi poporul Meu”, le-a spus el israeliţilor (Ieremia 7:23). Dacă asculţi de lehova, şi tu poţi fi prietenul Lui!

Intră
“Dacă doresti să Îl cunosti pe Dumnezeu, este o singură cale: pune-te pe genunchi. ” Fulton J. Sheen
„Un “luptător în rugăciune” este o persoană convinsă că Dumnezeu are puterea să facă totul să schimbe pe oricine si să intervină în orice împrejurare.”

Intră
Facandu-ti viata ta personala cu Dumnezeu prin rugăciune, avand conversatie doar tu cu Dumnezeu in odaita ta.

Intră
Experimentand dragostea, adevarata dragoste cea care vine din inimă.

Intră
Citind Biblia si cercetând Cuvantul Lui Dumnezeu.

Intră
Prin rugaciune

Intră
Pagina 1 din 1
Forum >> Botezul >> Topic Viata spirituala cu Dumnezeu >> Postări membru Rudolfino23 în topicul Viata spirituala cu Dumnezeu | FiiLumina
meniu prim
"Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și cea în care afli de ce."
~ Mark Twain ~